OpenSong

Opis programu pobrany ze strony http://mariusz.skyhost.pl/opensong/index.html

OpenSong

O programie
OpenSong to darmowy program do multimedialnego prezentowania tekstów piosenek oraz wersetów biblijnych. Pozwala na tworzenie baz tekstów i akordów piosenek, które można następnie grupować w prezentacje, a także drukować śpiewniki. Program jest utworzony na licencji open-source.

Instalacja
Link do pobrania programu w wersji portable z bazą jaką używamy obecnie w Warszawie z dysku google.

Pierwsze kroki
Uwaga!!! Podczas nauki programu warto korzystać z podpowiedzi wyświetlanych w polu obok przycisków Tryb piosenki i Tryb zestawu po najechaniu myszą na pole lub przycisk programu. Teksty te informują o przeznaczeniu danego elementu.

Tryb piosenki – Tworzenie bazy zaczynamy od utworzenia piosenki. W tym celu wybieramy Tryb piosenki (program jest w tym trybie po starcie). Piosenki mogą być grupowane w foldery. Dlatego należy wybrać folder, w którym nowa piosenka będzie przechowywana. Domyślnie jest to folder ( Główny ). Możesz utworzyć swój folder. Po wybraniu folderu należy nacisnąć przycisk Utwórz w sekcji Nowa piosenka i podać jej nazwę. W największym polu Akordy/Tekst należy wprowadzić i sformatować treść piosenki. Szczegółowe informacje o stosowaniu znaczników określających hierarchię tekstu (zwrotki, refren, przejścia, akordy itp.) znajdziesz w Pomocy programu.

Prezentuj piosenkę – Po rozpoczęciu edycji piosenki możesz od razu sprawdzić, jak będzie wyglądała podczas prezentacji. Wybierz przycisk Prezentuj a następnie Podgląd dwóch monitorów. W lewym górnym rogu zobaczysz symulację okna prezentacji (odpowiednik projektora), a w prawym dolnym symulację okna Pomocnika Prezentacji (to co widzi operator na swoim komputerze). Klawisze sterowania oraz znaczenie przycisków opisane jest w samym okienku, a bardziej szczegółowo w Pomocy programu.

Ustawienia prezentacji – Zauważyłeś, że tekst piosenki był wyświetlany określonym stylem i wielkością czcionki na pewnym tle. Teraz zostały użyte ustawienia domyślne. Możesz je zmienić wybierając z menu Ustawienia > Ustawienia prezentacji.
Dla wyświetlania danej piosenki można użyć stylu domyślnego albo zdefiniować go osobno. W Trybie piosenki naciśnij przycisk Zaawansowane, a następnie włącz przełącznik Nadpisz styl. Po kliknięciu na przykładowy slajd wchodzisz w tryb edycji stylu. Zdefiniuj slajd tylko dla tej piosenki.

Tryb zestawu – Przygotowane wcześniej piosenki możesz pogrupować w zestawy. Zestaw pozwala na dokładne określenie sekwencji wyświetlanych slajdów na potrzeby spotkania modlitewnego, mszy św. itp. Naciśnij przycisk Tryb zestawu. Wybierz z listy istniejący zestaw albo utwórz nowy. W skład zestawu możesz włączyć piosenkę, werset biblijny lub slajd z dowolnym tekstem. Można również w określonym miejscu zmienić domyślny styl wyświetlania dla piosenek, które nie mają przypisanego odrębnego stylu. Dodawanie elementów do zestawu odbywa się po naciśnięciu odpowiedniego przycisku w sekcji Nowy element.

Linki
www.opensong.org – oficjalna strona programu OpenSong

sourceforge.net/projects/opensong – strona projektu open-source OpenSong

./opensong/Polski – plik z polskim tłumaczeniem interfejsu

./opensong/piosenki.zip – zestaw tekstów 34 polskich piosenek chrześcijańskich

www.opensong.org/d/_media/biblia_warszawska.zip – Biblia Warszawska dla OpenSong

Wartościowe wskazówki

Ukrywanie tytułów
Jeżeli nie chcesz, by na slajdzie był wyświetlany tytuł i podtytuł piosenki, to w edytorze stylu (domyślnego, dla piosenki lub stylu zestawu) ustaw rozmiar czcionki tych elementów na 1.

Kolejność slajdów piosenki
Jeżeli chcesz wyświetlać slajd refrenu po każdej zwrotce, to nie musisz wielokrotnie wpisywać jego tekstu w edytorze piosenki. Wystarczy w polu Kolejność prezentacji podać sekwencję wyświetlania slajdów. Np. C V1 C V2 C (refren, 1 zwrotka, refren, 2 zwrotka, refren). Kolejność prezentacji piosenki można zmienić w trybie zestawu w polu Kolejność niestandardowa.

Słowniczek
Linia akordów – linia w treści piosenki zawierająca akordy. Rozpoczyna się od znaku ’.’. Linie akordów nie są wyświetlane w prezentacji, są tylko drukowane.

Linie piosenki – linie w treści piosenki mogą być różnie interpretowane podczas prezentacji oraz wydruku. Stanowią o tym odpowiednio używane pojedyncze znaki lub ciągi znaków. Rozróżniamy linie sekcji, linie akordów, linie tekstu oraz linie komentarzy.

Linia sekcji – określa i grupuje elementy tekstu piosenki. Wyróżniamy następujące sekcje: zwrotka (np. [V1],[V2],[V3]), refren ([C],[C2]), przejście do refrenu ([P],[P2]), przejście ([B],[B2]) oraz dodatek ([T],[T2]).

Piosenka – podstawowa jednostka programu. Może zawierać tekst, akordy, komentarze, znaczniki sekcji. Spośród wymienionych elementów podczas prezentacji widoczny jest tylko tekst piosenki. Pozostałe są widoczne na wydruku.

Slajd niestandardowy – element zestawu. Pozwala na zdefiniowanie dowolnego tytułu, podtytułu, treści a nawet stylu. Slajd niestandardowy może zawierać wiele slajdów. W polu definicji slajdu oddziela się je linią zawierającą ’—’. Linię podziału na slajdy można wstawić naciskając po prawej Wstaw: Slajd.

Zestaw – przygotowane wcześniej piosenki możesz pogrupować w zestawy. Zestaw pozwala na dokładne określenie sekwencji wyświetlanych slajdów na potrzeby spotkania modlitewnego, mszy św. itp.

Ta strona używa ciasteczek (pliki cookies)! Dalsze korzystanie ze strony, oznacza akceptację ich użycia.

Polityka prywatności i ciasteczek